رشته مهندسی برق رشته ایست که به طور کلی با مطالعه و استفاده از برق، الکترونیک و الکترومغناطیس سرو و کار دارد. این رشته در نیمه دوم قرن 19هم و پس از تجاری شدن تکراف، تلفن و توزیع برق خانگی شناخته شد. پس از آن رادیو، تلویزیون و ضبط صوت ساخته شدند و الکترونیک به صورت بخشی از زندگی روزانه مردم در آمد. اختراع ترانزیستور و پس از آن مدارهای مجتمع (IC) باعث هوشمند شدن تجهیزات الکترونیکی و کاهش جدی هزینه های آنها شد به طوری که امروزه از این تجهیزات در تمامی وسایل خانگی استفاده می شود.
مهندسی برق در حال حاضر به طیف گسترده ای از رشته های فرعی از جمله الکترونیک، کامپیوتر دیجیتال، انرژی، ارتباطات از راه دور، سیستم های کنترل، مهندسی RF، پردازش سیگنال، ابزار دقیق، و میکرو الکترونیک تقسیم می شوند. موضوع مهندسی الکترونیک است که اغلب به عنوان رشته خود را درمان اما با تمام رشته های وابسته به دیگر، از جمله الکترونیک قدرت انرژی تقاطع.
در حال حاضر مهندسی برق طیف گسترده ای از رشته های فرعی مانند الکترونیک، کامپیوتر، برق قدرت، مخابرات، کنترل، تاسیسات الکتریکی، پردازش سیگنال و ... را شامل می شود. البته بیشتر مهندسین برق دارای مدرکی در رشته الکترونیک یا قدرت هستند.
مهارت های مهندسین برق نیز در یک محدوده وسیع دانش گسترده است. این محدوده از تئوری های اولیه مدارات الکتریکی تا اصول مدیریت پروژه متغییر است. تجهیزاتی که یک مهندس برق با آن سرو کار خواهد داشت نیز به همین صورت متغییر هستند. این تجهیزات ممکن است از یک ولتمتر ساده تا نرم افزارهای پیچیده انالیز شبکه متغییر باشند.

تاریخچه

الکتریسیته بیشتر پس از قرن 17هم مورد مطالعه و توجه دانشمندان قرار گرفت. عنوان اولین مهندس برق را احتمالا می توان بر روی ویلیام گیلبرت (William Gilbert) گذاشت. او برای اولین بار ویرسولیوم را طراحی کرد. این دستگاه امکان تشخیص اجسام با بار الکترومغناطیسی را میسر می کرد. او همچنین اولین کسی بود که تفاوت بین انرژی الکتریکی استاتیک و مغناطیس را مشخص کرد. الکساندرا ولتا نیز در سال 1775 برای اولین بار با اختراع الکتروفور امکان تولید انرژی الکتریکی استاتیک را فراهم اورد. او بعدها در سال 1800 اولین پیل الکتریکی را نیز اختراع کرد.

Written by دوربین مدار بسته